Past Recipients of Alumni Awards

Alumni Achievement Award
Avery Craven ’08 (1958)
Frances Ledlie Dawson ’25 (1958)
Harold Flint ’07 (1958)
Harold Graves ’17 (1958)
Alvin Jordan ’26 (1958)
Worth McClure ’08 (1958)
William Butler ’12 (1959)
Gerald Downie ’26 (1959)
Vera Arnold Willis ’21 (1959)
Merrill Holmes ’08 (1960)
Orville Ward ‘28 (1960)
Don Berry ’03 (1960)
Claude Morain ’49 (1960)
Harold Dudley ’17 (1961)
Alice Holmes ’12 (1961)
Glen Lamb ’42 (1961)
Judson Perkins ’35 (1961)
Kenneth Mercer ’28 (1962)
Lester Milligan ’17 (1962)
Paul Burnette ’29 (1962)
Florence Cox ’24 (1962)
Clifford Barborka ’16 (1963)
John Billingsley ’10 (1963)
Blanche Smith ’08 (1963)
Bertha Tyler ’12 (1963)
Gertrude Tyler ’09 (1963)
Harry Tyler ’14 (1963)
Henry Tyler ’13 (1963)
William Buxton III ’28 (1964)
Vera Hollowell Shivvers McKee ’20 (1964)
Howard Sones ’14 (1964)
Hurford Stone ’16 (1964)
Katherine Zeller Kale ’03 (1965)
Esther Wallace Dixon ’24 (1965)
Lloyd Sipherd ’25 (1965)
Homer Woods ’25 (1965)
Forrest Buchtel ’21 (1966)
Lois Trimble Benedict ’25 (1966)
Ernest Crabbe ’18 (1966)
Ruth Jackson ’18 (1966)
Hazel Healy ’14 (1967)
Beryl Hoyt ’36 (1967)
Walter Scheuermann ’25 (1967)
Lyle Weed ’27 (1967)
Lulu Belle Bryan ’20 (1968)
Ronald ’22 & Bessie Sipherd ’22 (1968)
C. Horton Talley ’27 (1968)
Wendell Tutt ’28 (1968)
George Woolson ’25 (1968)
Harold Dotts ’26 (1969)
Blythe Clayton Mitchell ’20 (1969)
Robert Picken ’31 (1969)
Hoyt Galvin ’32 (1970)
Joseph Meek ’24 (1969)
Lyle Stewart ’24 (1970)
Edith Beall Trowbridge ’10 (1970)
J. Donovan Cox ’29 (1971)
J. Gilbert Evans ’21 (1971)
Donald Shaw ’20 (1971)
Gerald Shepherd ’26 (1971)
Marguerite Peterson Burnham ’25 (1972)
E. Kingman Eberhart ’28 (1972)
C. Max Miller ’38 (1972)
Robert Samson ’36 (1972)
Himena Hoffman ’12 (1973)
Mabel McKee ’08 (1973)
Eugene Braught ’41 (1973)
Helen Wright Grant ’18 (1973)
G. A. Grant ’17 (1973)
Dean Prather ’32 (1974)
Juanita White Brown ’19 (1974)
John McDonald ’45 (1974)
Richard Smith ’26 (1974)
Robert Bates ’25 (1975)
W. Glen Harlan ’36 (1975)
Thesle Job ’12 (1975)
Clara Hall Sipherd ’25 (1975)
John Farnham ’43 (1976)
Grace Bush Hatfield ’29 (1976)
Forest Klepinger ’27 (1976)
Maurice Proudfoot ’40 (1976)
Jose Castorena ’51 (1977)
D. Russell McCarthy ’27 (1977)
Leland McGraw ’46 (1977)
James Reed ’54 (1977)
Allan Bass ’31 (1978)
Glenn Bowles ’39 (1978)
Howard Brewer ’31 (1978)
Robert ’41 & Persis George Flint ’41 (1978)
Milton MacKaye ’22 (1978)
James Hickman ’50 (1979)
Herrold Mann ’31 (1979)
Joel Stewart ’61 (1979)
Thomas Viner ’43 (1979)
Clarence Pickard ’16 (1980)
Milo Vondracek ’30 (1980)
Lewis Kimer ’39 (1980)
D. Robert ’63 & Ardene Kildal Downing ’62 (1980)
Gerald Barger ’38 (1981)
Fred Jones ’66 (1981)
Genelle Grant Morain ’49 (1981)
Everett ’38 & Grace Annear Overton ’41 (1981)
Lester Hoyt ’33 (1982)
Norman Miller ’51 (1982)
Alice Sayre ’42 (1982)
Roger Crumley ’64 (1983)
Merrill Ewing ’46 (1983)
Robert Larsen ’56 (1983)
Raymond Rorick ’25 (1983)
Marjorie Earl Camblin ’29 (1984)
Yasu Iwasaki ’25 (1984)
M. Joy Hull McClintock ’51 (1984)
M. Chester Nolte ’37 (1984)
Miles Turnbull ’51 (1984)
Elmo Barnum ’40 (1985)
Wayne Carse ’50 (1985)
Thomas Croat ’62 (1985)
Scott Shackelford ’66 (1985)
James ’41 & Virginia Axthelm Angell ’40 (1986)
John Croat ’65 (1986)
Loren Crow ’39 (1986)
Linda Stevenson Flower ’66 (1987)
Craig Saunders ’66 (1987)
Ellis Siders ’42 (1987)
Phyllis Hickman Howlett ’54 (1988)
Susan (Sagan) Lewis ’75 (1988)
Mark Oswald ’72 (1988)
J. Thomas Schmidt ’67 (1988)
Karen Conner ’69 (1989)
Eldon Huston ’54 (1989)
Gordon Lamb ’56 (1989)
William Peterson ’51 (1989)
Richard Cohen ’70 (1990)
Robert McGee ’47 (1990)
Margie Wells-Davis ’66 (1990)
David Orr ’66 (1990)
Mary Rose Main ’53 (1991)
Sumner Morris ’47 (1991)
Mildred Romedahl Steele ’46 (1991)
Jean Hickey Bartley ’53 (1992)
Thomas Hensley ’65 (1992)
Campbell Howard ’69 (1992)
Richard Reeves ’79 (1992)
Errol Biggs ’62 (1993)
Joel Hade ’79 (1993)
John May ’56 (1993)
Elwood Thomas ’54 (1993)
Donald Gibson ’60 (1994)
Robert Lester ’64 (1994)
John Schippers ’53 (1994)
W. Steven Weeber ’65 (1994)
George Wesley Buchanan ’47 (1995)
Rose Kleyweg Mitchell ’77 (1995)
Jane Paulsen ’83 (1995)
Kennon Shank ’42 (1995)
Cecil Abarr ’51 (1996)
Donna Helble ’71 (1996)
John Whitesell II ’76 (1996)
Thomas DeSio ’73 (1997)
Ben Gaumer ’75 (1997)
Phyllis Warren Head ’51 (1997)
Jack Siefkas ’57 (1997)
Rebecca Bentzinger ’77 (1998)
Ronald Mathias ’62 (1998)
Evelyn Corrie Birkby ’38 (1999)
D. Gary Hemphill ’62 (1999)
Robert Oleson ’61 (1999)
Michael Shupe ’87 (1999)
Roger Searls ’65 (2000)
Joseph Hall ’58 (2001)
Deanna Haunsperger ’86 (2001)
Steven ’69 & Kathleen Piffer Pfeifer ’69 (2001)
Gary Ruble ’63 (2001)
Dean Bishop ’60 (2002)
Rich Willis ’74 (2002)
E. Charles Brice III ’69 (2003)
Michael Scribner ’78 (2003)
Dr. A. Louis Jimenez ’70 (2004)
Dr. Ronald White ’68 (2004)
Bingham Ray ’76 (2004)
Dr. Drew Appleby ‘69 (2005)
Rita Harvey Berg ’90 (2005)
Dr. Craig January ’69 (2005)
Pat Daugherty ’58 (2005)
H. Richard Smith ’53 (2006)
Jo Ann Guthrie Krivin ’55 (2006)
Dr. Richard Pemble ’63 (2006)
Larry Ferger ‘56 (2007)
John Lawlor ‘73 (2007)
Susan Lamb Voss ‘75 (2007)
JoDee Winterhof ‘89 (2007)
Dean Blinn ’64 (2008)
J. Daniel McGowan II ’71 (2008)
John Norris, Jr. ’81 (2009)
Sam “Chic” Born II ’67 (2009)
Tom Murr ’63 (2010)
Nile Ramsbottom ’66 (2010)
Jim Tyler ’49 (2011)
Peter Galanis ’88 (2012)
Kirk Norris ’79 (2012)
Derek Weimer ’96 (2012)
Jay Nugent ’64 (2013)
Mike Sadler ’89 (2013)
Recent (Young) Alumni Achievement Award
Jean McKinnie Sanders ’66 (1977)
John Viner ’71 (1979)
Kathryn Goodwin ’71 (1979)
Louis Fusco ’71 (1980)
Margaret Shoemaker Mikulanec ’71 (1980)
John Lawlor ’73 (1981)
J. Steven Patrick ’74 (1982)
Ramona Austin ’73 (1983)
Mark Miller ’79 (1987)
Willard Hutt ’83 (1989)
David Starr ’80 (1990)
Sara Maltby Opie ’86 (1991)
Beth Rouse Warford ’83 (1992)
Beverly Thiele ’88 (1993)
Cindy Wilkie Copple ’84 (1994)
Andrea Breemer Frantz ’86 (1995)
Paula Witke Green ’86 (1996)
Nancy Kayton Hansen ’88 (1997)
Kip Janvrin ’88 (1997)
Susan Mordan-White ’91 (1998)
Eric Christensen ’94 (1999)
John Osborn ’94 (2000)
Lora Duncan ’92 (2001)
Steve Van Buren ’92 (2002)
Matthew Oltman ’97 (2003)
Lance Hoffman ’94 (2004)
Dr. Suzanne Keller ’98 (2005)
Benjamin Sodey ’99 (2006)
Nate Boulton ‘02 (2007)
Cora Schuhmacher ’03 (2008)
Andrew Priestly ’00 (2009)
Matt Woods ’02 (2010)
Nicole Molt ’05 (2011)
Charise Carstensen Flynn ’04 (2012)
Alumni Loyalty Award
Robert Norris ’61 (1987)
James ’49 & Maxine Smith Weinman ’49 (1987)
Charles McCoy ’28 (1988)
Keith Swanson ’54 (1988)
Alice Judson Fisher ’27 (1989)
Richard ’43 & Catherine Wilson Barker ’43 (1989)
Phyllis Williams Pemble ’38 (1990)
Vernon ’50 & Jane Johnson Pooley ’52 (1990)
James Oplt ’72 (1991)
Diane Kurtzhalts Powell ’68 (1991)
Ernest Swanson ’29 (1992)
Frieda Axthelm Yakish ’42 (1992)
Gerald “Skip” Farley ’53 (1993)
M. N. Hoffman Viner ’46 (1995)
Doug ’68 & Mary Eckhoff Barakat ’69 (1994)
Boyd ’37 & Lola Coppock White ’39 (1994)
Linda Vedane ’68 (1995)
Charles ’53 & Roberta Starry Kerr ’50 (1996)
Wendell Tutt ’28 (1996)
Janis Miller Collins ’70 (1997)
Wendy Tutt Fenster ’61 (1997)
Max Collins, Sr. ’47 (1998)
Keith Dunbar ’69 (1999)
Joseph Jiovenetta ’81 (1999)
Ruth Greenwalt Parsons ’35 (2000)
John ’57 & Barbara Worth Sayre ’57 (2000)
Garnette Rogers Nordyke ’29 (2001)
Robert ’71 & Martha Stewart Bower ’71 (2001)
Leon Langlitz ’80 (2002)
Bob MacKenzie ’70 (2002)
Mary Lou Ogan Rose ’51 (2003)
Dick Stoffer ’77 (2003)
Karen Tannatt Lafferty ’69 (2004)
Timothy “Sam” Carrell ’83 (2004)
Richard White ’82 (2005)
Robert Kresse ’82 (2006)
Joe ’71 & Chris Schulte Blake ’71 (2006)
Darrell Goodhue ’62 (2008)
Debra Moore ’81 (2009)
Terry Lillis ’77 (2010)
Cole Zimmerman ’73 (2011)
Rich Willis ’74 (2013)
Recent (Young) Alumni Loyalty Award  
James Spooner ’82 (1987)
Julie Allen ’83 (1988)
John Hines ’80 (1990)
William Graff, Jr. ’84 (1991)
Margie Krumme ’85 (1993)
Jeffrey Wilson ’90 (1994)
Wendy Foughty ’88 (1995)
Joe ’91 & Christy Christenson Heller ’91 (1996)
Lynn Shull Marasco ’89 (1997)
Kamie Downing Haynes ’92 (1998)
Tristan Grover ’93 (2000)
Scott Sams ’94 (2001)
Eric Bennett ’95 (2002)
Martin Smith ’96 (2006)
Evan Schaefer ’07 (2008)
Dan Saar ’05 (2009)
Jake Abel ’04 (2010)
Nate Boulton ’02 (2011)
Ryan Hildreth ’05 (2012)
Amy Templeton ’06 (2013)
Humanitarian Service Award   
Richard Grant ’48 (1987)
Gene Carter ’43 (1988)
Carol Worlan Young ’72 (1990)
B. Wayne Kong ’67 (1990)
M. Elizabeth Budd Korte ’55 (1992)
Brian Thomas ’79 (1992)
Jean Caughey Billingham ’67 (1993)
Lynn Thomas ’77 (1994)
Emma Jean Preston Williams ’43 (1994)
Sandy Hom ’71 (1995)
Kayla McClurg ’76 (1995)
Christian Coon ’90 (1996)
Jerri Spalding Fredin ’46 (1997)
Richard Barker ’43 (1998)
Clark Jensen ’73 (1998)
Gerald Berry ’67 (1999)
Drake Zimmerman ’75 (1999)
Jean Niles McGill Farnham ’42 (2000)
James Poulsen ’54 (2001)
Leroy Moore ’49 (2002)
Everett ’53 & Ruth Woolson Laning ’53 (2003)
Leslie Carter ’70 (2004)
Virginia McCrory Hester ’52 (2004)
Percy Baker ’72 (2005)
Dr. Keith Swanson ’54 (2006)
Carrie Miller Hall ’58 (2006)
Dr. Hal ‘57 and Greta Stuart Bryan ‘57 (2007)
Robert Crandall ‘67 (2007)
Cecil Abarr ’51 (2008)
Dorothy Hodges Kennett ’59 (2009)
Timothy “Sam” Carrell ’83 (2010)
Dr. Anne Chipperfield ’70 (2010)
Dr. Robert Larsen ’56 (2012)
Steve Ellens ‘96 (2013)