Past Recipients of Alumni Awards

                                               Alumni Achievement Award
Avery Craven ’08 (1958) Merrill Ewing ’46 (1983)
Frances Ledlie Dawson ’25 (1958) Robert Larsen ’56 (1983)
Harold Flint ’07 (1958) Raymond Rorick ’25 (1983)
Harold Graves ’17 (1958) Marjorie Earl Camblin ’29 (1984)
Alvin Jordan ’26 (1958) Yasu Iwasaki ’25 (1984)
Worth McClure ’08 (1958) M. Joy Hull McClintock ’51 (1984)
William Butler ’12 (1959) M. Chester Nolte ’37 (1984)
Gerald Downie ’26 (1959) Miles Turnbull ’51 (1984)
Vera Arnold Willis ’21 (1959) Elmo Barnum ’40 (1985)
Merrill Holmes ’08 (1960) Wayne Carse ’50 (1985)
Orville Ward ‘28 (1960) Thomas Croat ’62 (1985)
Don Berry ’03 (1960) Scott Shackelford ’66 (1985)
Claude Morain ’49 (1960) James ’41 & Virginia Axthelm Angell ’40 (1986)
Harold Dudley ’17 (1961) John Croat ’65 (1986)
Alice Holmes ’12 (1961) Loren Crow ’39 (1986)
Glen Lamb ’42 (1961) Linda Stevenson Flower ’66 (1987)
Judson Perkins ’35 (1961) Craig Saunders ’66 (1987)
Kenneth Mercer ’28 (1962) Ellis Siders ’42 (1987)
Lester Milligan ’17 (1962) Phyllis Hickman Howlett ’54 (1988)
Paul Burnette ’29 (1962) Susan (Sagan) Lewis ’75 (1988)
Florence Cox ’24 (1962) Mark Oswald ’72 (1988)
Clifford Barborka ’16 (1963) J. Thomas Schmidt ’67 (1988)
John Billingsley ’10 (1963) Karen Conner ’69 (1989)
Blanche Smith ’08 (1963) Eldon Huston ’54 (1989)
Bertha Tyler ’12 (1963) Gordon Lamb ’56 (1989)
Gertrude Tyler ’09 (1963) William Peterson ’51 (1989)
Harry Tyler ’14 (1963) Richard Cohen ’70 (1990)
Henry Tyler ’13 (1963) Robert McGee ’47 (1990)
William Buxton III ’28 (1964) Margie Wells-Davis ’66 (1990)
Vera Hollowell Shivvers McKee ’20 (1964) David Orr ’66 (1990)
Howard Sones ’14 (1964) Mary Rose Main ’53 (1991)
Hurford Stone ’16 (1964) Sumner Morris ’47 (1991)
Katherine Zeller Kale ’03 (1965) Mildred Romedahl Steele ’46 (1991)
Esther Wallace Dixon ’24 (1965) Jean Hickey Bartley ’53 (1992)
Lloyd Sipherd ’25 (1965) Thomas Hensley ’65 (1992)
Homer Woods ’25 (1965) Campbell Howard ’69 (1992)
Forrest Buchtel ’21 (1966) Richard Reeves ’79 (1992)
Lois Trimble Benedict ’25 (1966) Errol Biggs ’62 (1993)
Ernest Crabbe ’18 (1966) Joel Hade ’79 (1993)
Ruth Jackson ’18 (1966) John May ’56 (1993)
Hazel Healy ’14 (1967) Elwood Thomas ’54 (1993)
Beryl Hoyt ’36 (1967) Donald Gibson ’60 (1994)
Walter Scheuermann ’25 (1967) Robert Lester ’64 (1994)
Lyle Weed ’27 (1967) John Schippers ’53 (1994)
Lulu Belle Bryan ’20 (1968) W. Steven Weeber ’65 (1994)
Ronald ’22 & Bessie Sipherd ’22 (1968) George Wesley Buchanan ’47 (1995)
C. Horton Talley ’27 (1968) Rose Kleyweg Mitchell ’77 (1995)
Wendell Tutt ’28 (1968) Jane Paulsen ’83 (1995)
George Woolson ’25 (1968) Kennon Shank ’42 (1995)
Harold Dotts ’26 (1969) Cecil Abarr ’51 (1996)
Blythe Clayton Mitchell ’20 (1969) Donna Helble ’71 (1996)
Robert Picken ’31 (1969) John Whitesell II ’76 (1996)
Hoyt Galvin ’32 (1970) Thomas DeSio ’73 (1997)
Joseph Meek ’24 (1969) Ben Gaumer ’75 (1997)
Lyle Stewart ’24 (1970) Phyllis Warren Head ’51 (1997)
Edith Beall Trowbridge ’10 (1970) Jack Siefkas ’57 (1997)
J. Donovan Cox ’29 (1971) Rebecca Bentzinger ’77 (1998)
J. Gilbert Evans ’21 (1971) Ronald Mathias ’62 (1998)
Donald Shaw ’20 (1971) Evelyn Corrie Birkby ’38 (1999)
Gerald Shepherd ’26 (1971) D. Gary Hemphill ’62 (1999)
Marguerite Peterson Burnham ’25 (1972) Robert Oleson ’61 (1999)
E. Kingman Eberhart ’28 (1972) Michael Shupe ’87 (1999)
C. Max Miller ’38 (1972) Roger Searls ’65 (2000)
Robert Samson ’36 (1972) Joseph Hall ’58 (2001)
Himena Hoffman ’12 (1973) Deanna Haunsperger ’86 (2001)
Mabel McKee ’08 (1973) Steven ’69 & Kathleen Piffer Pfeifer ’69 (2001)
Eugene Braught ’41 (1973) Gary Ruble ’63 (2001)
Helen Wright Grant ’18 (1973) Dean Bishop ’60 (2002)
G. A. Grant ’17 (1973) Rich Willis ’74 (2002)
Dean Prather ’32 (1974) E. Charles Brice III ’69 (2003)
Juanita White Brown ’19 (1974) Michael Scribner ’78 (2003)
John McDonald ’45 (1974) Dr. A. Louis Jimenez ’70 (2004)
Richard Smith ’26 (1974) Dr. Ronald White ’68 (2004)
Robert Bates ’25 (1975) Bingham Ray ’76 (2004)
W. Glen Harlan ’36 (1975) Dr. Drew Appleby ‘69 (2005)
Thesle Job ’12 (1975) Rita Harvey Berg ’90 (2005)
Clara Hall Sipherd ’25 (1975) Dr. Craig January ’69 (2005)
John Farnham ’43 (1976) Pat Daugherty ’58 (2005)
Grace Bush Hatfield ’29 (1976) H. Richard Smith ’53 (2006)
Forest Klepinger ’27 (1976) Jo Ann Guthrie Krivin ’55 (2006)
Maurice Proudfoot ’40 (1976) Dr. Richard Pemble ’63 (2006)
Jose Castorena ’51 (1977) Larry Ferger ‘56 (2007)
D. Russell McCarthy ’27 (1977) John Lawlor ‘73 (2007)
Leland McGraw ’46 (1977) Susan Lamb Voss ‘75 (2007)
James Reed ’54 (1977) JoDee Winterhof ‘89 (2007)
Allan Bass ’31 (1978) Dean Blinn ’64 (2008)
Glenn Bowles ’39 (1978) J. Daniel McGowan II ’71 (2008)
Howard Brewer ’31 (1978) John Norris, Jr. ’81 (2009)
Robert ’41 & Persis George Flint ’41 (1978) Sam “Chic” Born II ’67 (2009)
Milton MacKaye ’22 (1978) Tom Murr ’63 (2010)
James Hickman ’50 (1979) Nile Ramsbottom ’66 (2010)
Herrold Mann ’31 (1979) Jim Tyler ’49 (2011)
Joel Stewart ’61 (1979) Peter Galanis ’88 (2012)
Thomas Viner ’43 (1979) Kirk Norris ’79 (2012)
Clarence Pickard ’16 (1980) Derek Weimer ’96 (2012)
Milo Vondracek ’30 (1980) Jay Nugent ’64 (2013)
Lewis Kimer ’39 (1980) Mike Sadler ’89 (2013)
D. Robert ’63 & Ardene Kildal Downing ’62 (1980) Thomas Cambridge ’57 (2014)
Gerald Barger ’38 (1981) William Schweiker, III ’76 (2014)
Fred Jones ’66 (1981) Travis Mickle ’95 (2014)
Genelle Grant Morain ’49 (1981) Corey Bix ’02 (2014)
Everett ’38 & Grace Annear Overton ’41 (1981) Jay Byers ’93 (2015)
Lester Hoyt ’33 (1982) Kay Chopard Cohen ’80 (2016)
Norman Miller ’51 (1982) H. Roger Grant ’66 (2016)
Alice Sayre ’42 (1982)
Roger Crumley ’64 (1983)
                                            Recent (Young) Alumni Achievement Award
Jean McKinnie Sanders ’66 (1977) Eric Christensen ’94 (1999)
John Viner ’71 (1979) John Osborn ’94 (2000)
Kathryn Goodwin ’71 (1979) Lora Duncan ’92 (2001)
Louis Fusco ’71 (1980) Steve Van Buren ’92 (2002)
Margaret Shoemaker Mikulanec ’71 (1980) Matthew Oltman ’97 (2003)
John Lawlor ’73 (1981) Lance Hoffman ’94 (2004)
J. Steven Patrick ’74 (1982) Dr. Suzanne Keller ’98 (2005)
Ramona Austin ’73 (1983) Benjamin Sodey ’99 (2006)
Mark Miller ’79 (1987) Nate Boulton ‘02 (2007)
Willard Hutt ’83 (1989) Cora Schuhmacher ’03 (2008)
David Starr ’80 (1990) Andrew Priestly ’00 (2009)
Sara Maltby Opie ’86 (1991) Matt Woods ’02 (2010)
Beth Rouse Warford ’83 (1992) Nicole Molt ’05 (2011)
Beverly Thiele ’88 (1993) Charise Carstensen Flynn ’04 (2012)
Cindy Wilkie Copple ’84 (1994) Joshua Brown ’05 (2014)
Andrea Breemer Frantz ’86 (1995) Collin Rice ’07 (2014)
Paula Witke Green ’86 (1996) Dustin Thomas ’07 (2015)
Nancy Kayton Hansen ’88 (1997)
Kip Janvrin ’88 (1997)
Susan Mordan-White ’91 (1998)
                                                              Alumni Loyalty Award
Vernon ’50 & Jane Johnson Pooley ’52 (1990) Leon Langlitz ’80 (2002)
James Oplt ’72 (1991) Bob MacKenzie ’70 (2002)
Diane Kurtzhalts Powell ’68 (1991) Mary Lou Ogan Rose ’51 (2003)
Ernest Swanson ’29 (1992) Dick Stoffer ’77 (2003)
Frieda Axthelm Yakish ’42 (1992) Karen Tannatt Lafferty ’69 (2004)
Gerald “Skip” Farley ’53 (1993) Timothy “Sam” Carrell ’83 (2004)
M. N. Hoffman Viner ’46 (1995) Richard White ’82 (2005)
Doug ’68 & Mary Eckhoff Barakat ’69 (1994) Robert Kresse ’82 (2006)
Boyd ’37 & Lola Coppock White ’39 (1994) Joe ’71 & Chris Schulte Blake ’71 (2006)
Linda Vedane ’68 (1995) Darrell Goodhue ’62 (2008)
Charles ’53 & Roberta Starry Kerr ’50 (1996) Debra Moore ’81 (2009)
Wendell Tutt ’28 (1996) Terry Lillis ’77 (2010)
Janis Miller Collins ’70 (1997) Cole Zimmerman ’73 (2011)
Wendy Tutt Fenster ’61 (1997) Rich Willis ’74 (2013)
Max Collins, Sr. ’47 (1998) D. Robert ’63 & Ardene Kildal Downing ’62 (2014)
Keith Dunbar ’69 (1999) Dennis ’75 & Jane Whalen ’90 (2014)
Joseph Jiovenetta ’81 (1999) Roger ’62 & Sandra Hanselman Spahr ’62 (2015)
Ruth Greenwalt Parsons ’35 (2000) Steve ’69 & Kathi Piffer Pfeifer ’69 (2016)
John ’57 & Barbara Worth Sayre ’57 (2000)
Garnette Rogers Nordyke ’29 (2001)
Robert ’71 & Martha Stewart Bower ’71 (2001)
                                                   Recent (Young) Alumni Loyalty Award
James Spooner ’82 (1987) Eric Bennett ’95 (2002)
Julie Allen ’83 (1988) Martin Smith ’96 (2006)
John Hines ’80 (1990) Evan Schaefer ’07 (2008)
William Graff, Jr. ’84 (1991) Dan Saar ’05 (2009)
Margie Krumme ’85 (1993) Jake Abel ’04 (2010)
Jeffrey Wilson ’90 (1994) Nate Boulton ’02 (2011)
Wendy Foughty ’88 (1995) Ryan Hildreth ’05 (2012)
Joe ’91 & Christy Christenson Heller ’91 (1996) Amy Templeton ’06 (2013)
Lynn Shull Marasco ’89 (1997) Daniel Carver ’06 (2015)
Kamie Downing Haynes ’92 (1998)
Tristan Grover ’93 (2000)
Scott Sams ’94 (2001)
                                                     Humanitarian Service Award
Richard Grant ’48 (1987) Everett ’53 & Ruth Woolson Laning ’53 (2003)
Gene Carter ’43 (1988) Leslie Carter ’70 (2004)
Carol Worlan Young ’72 (1990) Virginia McCrory Hester ’52 (2004)
B. Wayne Kong ’67 (1990) Percy Baker ’72 (2005)
M. Elizabeth Budd Korte ’55 (1992) Dr. Keith Swanson ’54 (2006)
Brian Thomas ’79 (1992) Carrie Miller Hall ’58 (2006)
Jean Caughey Billingham ’67 (1993) Dr. Hal ’57 & Greta Stuart Bryan ’57 (2007)
Lynn Thomas ’77 (1994) Robert Crandall ’67 (2007)
Emma Jean Preston Williams ’43 (1994) Cecil Abarr ’51 (2008)
Sandy Hom ’71 (1995) Dorothy Hodges Kennett ’59 (2009)
Kayla McClurg ’76 (1995) Timothy “Sam” Carrell ’83 (2010)
Christian Coon ’90 (1996) Dr. Anne Chipperfield ’70 (2010)
Jerri Spalding Fredin ’46 (1997) Dr. Robert Larsen ’56 (2012)
Richard Barker ’43 (1998) Steve Ellens ’96 (2013)
Clark Jensen ’73 (1998) Jean McKinnie Sanders ’66 (2014)
Gerald Berry ’67 (1999) James Nelson, Jr. ’71 (2015)
Drake Zimmerman ’75 (1999) Cheryl Thomas ’79 (2016)
Jean Niles McGill Farnham ’42 (2000)
James Poulsen ’54 (2001)
Leroy Moore ’49 (2002)
Recent Humanitarian Service Award   
Melissa Deer ’10 (2014)
Alumni Association Board of Directors Legacy Scholarship
Mara Rhodes ’19 (2015)
Zoe Murphy ’20 (2016)