Committees and Members

2016-2017

ACADEMIC APPEALS
Dave Camwell (2nd yr of 3)
Marilyn Mueller (1st yr of 3)
Nicci Whalen (3rd yr of 3)

ACADEMIC PROGRAM IMPROVEMENT (APIC)
Education (3rd yr of 3) – Bob Nutgrass, Chair
Humanities (1st yr of 3) – Open
Visual & Performing Arts (1st yr of 3) – Gabrielle Rose-Curti
Ex-officio & Non-Voting Members: Kent Eaton (Acad Dean); (Assoc VP)

ADMISSIONS, SCHOLARSHIPS AND FINANCIAL ASSISTANCE (ASFAC)
Education (3rd yr of 3) – Mike Hadden, Chair
Humanities (2nd yr of 3) – Mark Siebert
Visual & Performing Arts (1st yr of 3) – Justin Nostrala
Ex Officio Non-Voting Members:  Tracie Pavon (Asst VP Financial Assistance); Deb Tierney (VP for Enrollment); Mark Gammon (Director of Simpson Colloquium); One student: TBD

ALL CAMPUS BUDGET COMMITTEE (ACBC) – both serve as reps to the board of trustees
Jennifer Nostrala, Chair (2nd yr of 2)
Patricia Calkins, Chair-Elect (1st yr of 2)

BUDGET AND LIAISON (BLC)
Business & Communication Studies, non-tenured (1st yr of 3) – Kelly Swinton
Humanities, tenured (2nd yr of 3) – Nancy St. Clair, Chair
Social Science, tenured (1st yr of 3) – Don Evans
Visual & Performing Arts, non-tenured (3rd yr of 3) – Bernard McDonald
Ex-Officio Non-Voting Members: Ken Birkenholtz (VP Bus & Fin), Kent Eaton (Acad Dean),  (Assoc VP), Jay Simmons (President), chair of All Campus Budget Comm (Jennifer Nostrala until October, 2016 then Patricia Calkins)

CONSTITUTION AND NOMINATING (CNC)
Business & Communication Studies (3rd yr of 3) – Jane Murphy
Education (1st yr of 3) – Marcy Hahn
Humanities (3rd yr of 3) – Nick Proctor, Chair
Math & Natural Science (2nd yr of 3) – Justin Brown, Parliamentarian
Social Science (3rd yr of 3) – Fred Jones
Visual & Performing Arts (2nd yr of 3) – John Benoit

EDUCATIONAL POLICY AND CURRICULUM (EPCC)
Business & Communication Studies (3rd yr of 3) – Shane Cox
Education (1st yr of 3) – Nicci Whalen
Humanities (2nd yr of 3) – JJ Butts, Chair
Math & Natural Science (2nd yr of 3) – David Olsgaard
Social Science (3rd yr of 3) – John Epperson
Visual & Performing Arts (2nd yr of 3) – Mimi Kammer
At Large (1st yr of 3) – David Wolf
Ex-Officio Non-Voting Members: (Asso VP); Jody Ragan (Registrar); Tracy Dinesen (Asso Dean of Assess & Gen Ed); One student: Britney Samuelson

FACULTY DEVELOPMENT
Business & Communication Studies (1st yr of 3) – Mark Green
Education (1st yr of 3) – Aryn Kruse
Humanities (3rd yr of 3) – Mark Bates
Math & Natural Science (1st yr of 3) – Clint Meyer
Social Science (2nd yr of 3) – Denise Leifker
Visual & Performing Arts (3rd yr of 3) – Kim Roberts
Ex Officio Non-Voting Members: Kent Eaton (Academic Dean); Sal Meyers (Fac Dev Director); Mary Peterson (Librarian); Jule Thorsen (Instructional Technology Specialist); Beth Beggs (WAC); one student: TBD

FACULTY PERSONNEL (FPC)
Business & Communication Studies (3rd yr of 3) – Mark Juffernbruch
Education (1st yr of 3) – Patti Woodward-Young
Humanities (1st yr of 3) – Judy Walden
Math & Natural Science (2nd yr of 3) – Lydia Sinapova
Social Science (1st yr of 3) – Carolyn Dallinger
Visual & Performing Arts (3rd yr of 3) – Mike Eckerty
At Large (3rd yr of 3) – Jackie Brittingham, Chair

FACULTY SECRETARY: 
Kate Lerseth

INSTITUTIONAL ANIMAL CARE & USE COMMITTEE (IACUC) (appointed committee)
Amy Doling
Mark Gammon
Ryan Rehmeier

INSTITUTIONAL REVIEW BOARD (IRB) (appointed committee)
Education (3rd yr of 3) – Nicci Whalen
Social Science (3rd yr of 3) – Heather Groben, Chair
Teaches EV (1st yr of 3) – John Pauley
At Large (1st yr of 3) – Ashley Baker
At Large (3rd yr of 3) – Jane Murphy

LIBRARY ADVISORY (LAC) (from different divisions)
Education (2nd yr of 3) – Megan Pilcher
Social Science (2nd yr of 3) – Baker Rogers, Chair
Visual & Performing Arts (1st yr of 3) – Matthew Lau
Library – Cyd Dyer
Ex Officio Non-Voting Members: Librarians – Steve Duffy, Liz Grimsbo, Mary Peterson; One Student: Mikaella Holstad

MARSHALS:  Eduardo Magalhaes (1st yr of 2) and Bob Nutgrass (2nd yr of 2)

MULTICULTURAL/MINORITY ISSUES (MMIC)
Business & Communication Studies (1st yr of 3) – Jacy Downey
Education (1st yr of 3) – Liz Grimsbo
Humanities (3rd yr of 3) – Maeve Callan, Chair
Math & Natural Science (1st yr of 3) – Paul Craven
Social Science (3rd yr of 3) – Kedron Bardwell
Visual & Performing Arts (2nd yr of 3) – Matthew Lau
Ex-Officio Non-Voting Members:  Tracy Dinesen (Asso Dean of Assess & Gen Ed);  Walter Lain (Asst Dean of Multi & Intl Affairs); Sal Meyers (Fac Dev Director); Two Students: Cecilia Martinez

PARLIAMENTARIAN:  Justin Brown

POST-BACCALAUREATE CURRICULUM COMMITTEE (PBCC)
Education (1st yr of 3) – Steve Duffy
Teaches in a Post-Baccalaureate Program (3rd yr of 3) – Samantha O’Hara, Chair
Business & Communication Studies (2nd yr of 3) – Jim Palmieri
Ex-Officio Non-Voting Members:  Tracy Dinesen (Asso Dean of Assess & Gen Ed); (Asso VP); One graduate student: Philip Parker

STUDENT LEARNING IMPROVEMENT (SLIC)
Education (2nd yr of 3) – Aryn Kruse
Humanities (1st yr of 3) – Beth Beggs
Math & Natural Science (2nd yr of 3) – Murphy Waggoner
Visual & Performing Arts (3rd yr of 3) – Tim McMillin, Chair
Ex-Officio Voting Member: Assoc Dean of Assess & Gen Ed – Tracy Dinesen
Ex Officio & Non-Voting Members: Kent Eaton (Acad Dean); Non-Voting Member: (Asso VP)
Ex-Officio Voting Member (one academic support staff member appointed by the Academic Dean to serve a three-year term and chosen from the staff of Hawley Academic Resource and Advising Center, Student Support Services or the Writing Center): Luke Behaunek;  One student: Katie Platts

STUDY ABROAD COMMITTEE (SAC)
Business & Communication Studies (2nd yr of 3) – Jane Murphy
Education (1st yr of 3) – Sharon Jensen
Humanities (2nd yr of 3) – Becca Livingstone
Math & Natural Science (1st yr of 3) – Ryan Rehmeier
Social Science (3rd yr of 3) – April Drumm-Hewitt
Visual & Performing Arts (3rd yr of 3) – Steve McLean, Chair
Ex-Officio Non-Voting Members: Jody Ragan (Registrar); Mark Bates (WLCS); Walter Lain (Asst Dean of Multi & Intl Affairs); Jay Wilkinson (Director of Intl Ed); One Student: Alesi Hayes

TEACHER EDUCATION (from different divisions)
Business & Communication Studies (3rd yr of 3) – Lisa Carponelli, Chair
Education (1st yr of 3) – Cal Busby
Visual  & Performing Arts (2nd yr of 3) – David Richmond
Ex-Officio Non-Voting Members: Barb Ramos (Education Chair); One student: TBD

TRUSTEE REPRESENTATIVES
Chair, EPCC: JJ Butts
Chair, FPC: Jackie Brittingham
Chair, BLC: Nancy St. Clair
At-Large: Patti Woodward-Young