Past Recipients of Alumni Awards

Alumni Achievement Award 
Avery Craven ’08 (1958) Marjorie Earl Camblin ’29 (1984)
Frances Ledlie Dawson ’25 (1958) Yasu Iwasaki ’25 (1984)
Harold Flint ’07 (1958) M. Joy Hull McClintock ’51 (1984)
Harold Graves ’17 (1958) M. Chester Nolte ’37 (1984)
Alvin Jordan ’26 (1958) Miles Turnbull ’51 (1984)
Worth McClure ’08 (1958) Elmo Barnum ’40 (1985)
William Butler ’12 (1959) Wayne Carse ’50 (1985)
Gerald Downie ’26 (1959) Thomas Croat ’62 (1985)
Vera Arnold Willis ’21 (1959) Scott Shackelford ’66 (1985)
Merrill Holmes ’08 (1960) James Angell ’41 & Virginia Axthelm Angell ’40 (1986)
Orville Ward ‘28 (1960) John Croat ’65 (1986)
Don Berry ’03 (1960) Loren Crow ’39 (1986)
Claude Morain ’49 (1960) Linda Stevenson Flower ’66 (1987)
Harold Dudley ’17 (1961) Craig Saunders ’66 (1987)
Alice Holmes ’12 (1961) Ellis Siders ’42 (1987)
Glen Lamb ’42 (1961) Phyllis Hickman Howlett ’54 (1988)
Judson Perkins ’35 (1961) Susan (Sagan) Lewis ’75 (1988)
Kenneth Mercer ’28 (1962) Mark Oswald ’72 (1988)
Lester Milligan ’17 (1962) J. Thomas Schmidt ’67 (1988)
Paul Burnette ’29 (1962) Karen Conner ’69 (1989)
Florence Cox ’24 (1962) Eldon Huston ’54 (1989)
Clifford Barborka ’16 (1963) Gordon Lamb ’56 (1989)
John Billingsley ’10 (1963) William Peterson ’51 (1989)
Blanche Smith ’08 (1963) Richard Cohen ’70 (1990)
Bertha Tyler ’12 (1963) Robert McGee ’47 (1990)
Gertrude Tyler ’09 (1963) Margie Wells-Davis ’66 (1990)
Harry Tyler ’14 (1963) David Orr ’66 (1990)
Henry Tyler ’13 (1963) Mary Rose Main ’53 (1991)
William Buxton III ’28 (1964) Sumner Morris ’47 (1991)
Vera Hollowell Shivvers McKee ’20 (1964) Mildred Romedahl Steele ’46 (1991)
Howard Sones ’14 (1964) Jean Hickey Bartley ’53 (1992)
Hurford Stone ’16 (1964) Thomas Hensley ’65 (1992)
Katherine Zeller Kale ’03 (1965) Campbell Howard ’69 (1992)
Esther Wallace Dixon ’24 (1965) Richard Reeves ’79 (1992)
Lloyd Sipherd ’25 (1965) Errol Biggs ’62 (1993)
Homer Woods ’25 (1965) Joel Hade ’79 (1993)
Forrest Buchtel ’21 (1966) John May ’56 (1993)
Lois Trimble Benedict ’25 (1966) Elwood Thomas ’54 (1993)
Ernest Crabbe ’18 (1966) Donald Gibson ’60 (1994)
Ruth Jackson ’18 (1966) Robert Lester ’64 (1994)
Hazel Healy ’14 (1967) John Schippers ’53 (1994)
Beryl Hoyt ’36 (1967) W. Steven Weeber ’65 (1994)
Walter Scheuermann ’25 (1967) George Wesley Buchanan ’47 (1995)
Lyle Weed ’27 (1967) Rose Kleyweg Mitchell ’77 (1995)
Lulu Belle Bryan ’20 (1968) Jane Paulsen ’83 (1995)
Ronald Sipherd ’22 & Bessie Sipherd ’22 (1968) Kennon Shank ’42 (1995)
C. Horton Talley ’27 (1968) Cecil Abarr ’51 (1996)
Wendell Tutt ’28 (1968) Donna Helble ’71 (1996)
George Woolson ’25 (1968) John Whitesell II ’76 (1996)
Harold Dotts ’26 (1969) Thomas DeSio ’73 (1997)
Blythe Clayton Mitchell ’20 (1969) Ben Gaumer ’75 (1997)
Robert Picken ’31 (1969) Phyllis Warren Head ’51 (1997)
Hoyt Galvin ’32 (1970) Jack Siefkas ’57 (1997)
Joseph Meek ’24 (1969) Rebecca Bentzinger ’77 (1998)
Lyle Stewart ’24 (1970) Ronald Mathias ’62 (1998)
Edith Beall Trowbridge ’10 (1970) Evelyn Corrie Birkby ’38 (1999)
J. Donovan Cox ’29 (1971) D. Gary Hemphill ’62 (1999)
J. Gilbert Evans ’21 (1971) Robert Oleson ’61 (1999)
Donald Shaw ’20 (1971) Michael Shupe ’87 (1999)
Gerald Shepherd ’26 (1971) Roger Searls ’65 (2000)
Marguerite Peterson Burnham ’25 (1972) Joseph Hall ’58 (2001)
E. Kingman Eberhart ’28 (1972) Deanna Haunsperger ’86 (2001)
C. Max Miller ’38 (1972) Steven Pfeifer ’69 & Kathleen Piffer Pfeifer ’69 (2001)
Robert Samson ’36 (1972) Gary Ruble ’63 (2001)
Himena Hoffman ’12 (1973) Dean Bishop ’60 (2002)
Mabel McKee ’08 (1973) Rich Willis ’74 (2002)
Eugene Braught ’41 (1973) E. Charles Brice III ’69 (2003)
Helen Wright Grant ’18 (1973) Michael Scribner ’78 (2003)
G. A. Grant ’17 (1973) Dr. A. Louis Jimenez ’70 (2004)
Dean Prather ’32 (1974) Dr. Ronald White ’68 (2004)
Juanita White Brown ’19 (1974) Bingham Ray ’76 (2004)
John McDonald ’45 (1974) Dr. Drew Appleby ‘69 (2005)
Richard Smith ’26 (1974) Rita Harvey Berg ’90 (2005)
Robert Bates ’25 (1975) Dr. Craig January ’69 (2005)
W. Glen Harlan ’36 (1975) Pat Daugherty ’58 (2005)
Thesle Job ’12 (1975) H. Richard Smith ’53 (2006)
Clara Hall Sipherd ’25 (1975) Jo Ann Guthrie Krivin ’55 (2006)
John Farnham ’43 (1976) Dr. Richard Pemble ’63 (2006)
Grace Bush Hatfield ’29 (1976) Larry Ferger ‘56 (2007)
Forest Klepinger ’27 (1976) John Lawlor ‘73 (2007)
Maurice Proudfoot ’40 (1976) Susan Lamb Voss ‘75 (2007)
Jose Castorena ’51 (1977) JoDee Winterhof ‘89 (2007)
D. Russell McCarthy ’27 (1977) Dean Blinn ’64 (2008)
Leland McGraw ’46 (1977) J. Daniel McGowan II ’71 (2008)
James Reed ’54 (1977) John Norris, Jr. ’81 (2009)
Allan D. Bass ’31 (1978) Sam “Chic” Born II ’67 (2009)
Glenn Bowles ’39 (1978) Tom Murr ’63 (2010)
Howard Brewer ’31 (1978) Nile Ramsbottom ’66 (2010)
Robert Flint ’41 & Persis George Flint ’41 (1978) Jim Tyler ’49 (2011)
Milton MacKaye ’22 (1978) Pete Galanis ’88 (2012)
James Hickman ’50 (1979) Kirk Norris ’79 (2012)
Herrold Mann ’31 (1979) Derek Weimer ’96 (2012)
Joel Stewart ’61 (1979) Jay Nugent ’64 (2013)
Thomas Viner ’43 (1979) Michael Sadler ’89 (2013)
Clarence Pickard ’16 (1980)
Milo Vondracek ’30 (1980)
Lewis Kimer ’39 (1980)
D. Robert Downing ’63 & Ardene Kildal Downing ’62 (1980)
Gerald Barger ’38 (1981)
Fred Jones ’66 (1981)
Genelle Grant Morain ’49 (1981)
Everett Overton ’38 & Grace Annear Overton ’41 (1981)
Lester Hoyt ’33 (1982)
Norman Miller ’51 (1982)
Alice Sayre ’42 (1982)
Roger Crumley ’64 (1983)
Merrill Ewing ’46 (1983)
Robert Larsen ’56 (1983)
Raymond Rorick ’25 (1983)
Recent (Young) Alumni Achievement Award 
Jean McKinnie Sanders ’66 (1977) John Osborn ’94 (2000)
John Viner ’71 (1979) Lora Duncan ’92 (2001)
Kathryn Goodwin ’71 (1979)                         Steve Van Buren ’92 (2002)
Louis Fusco ’71 (1980) Matthew Oltman ’97 (2003)
Margaret Shoemaker Mikulanec ’71 (1980) Lance Hoffman ’94 (2004)
John Lawlor ’73 (1981) Dr. Suzanne Keller ’98 (2005)
J. Steven Patrick ’74 (1982) Benjamin Sodey ’99 (2006)
Ramona Austin ’73 (1983) Nate Boulton ’02 (2007)
Mark Miller ’79 (1987) Cora Schuhmacher ’03 (2008)
Willard Hutt ’83 (1989) Andrew Priestly ’00 (2009)
David Starr ’80 (1990) Matt Woods ’02 (2010)
Sara Maltby Opie ’86 (1991) Nicole Molt ’05 (2011)
Beth Rouse Warford ’83 (1992) Charise Carstensen Flynn ’04 (2012)
Beverly Thiele ’88 (1993)
Cindy Wilkie Copple ’84 (1994)
Andrea Breemer Frantz ’86 (1995)
Paula Witke Green ’86 (1996)
Nancy Kayton Hansen ’88 (1997)
Kip Janvrin ’88 (1997)
Susan Mordan-White ’91 (1998)
Eric Christensen ’94 (1999)
Alumni Loyalty Award
Robert Norris ’61 (1987) John Sayre ’57 & Barbara Worth Sayre ’57 (2000)
James Weinman ’49 & Maxine Smith Weinman ’49 (1987) Garnette Rogers Nordyke ’29 (2001)
Charles McCoy ’28 (1988) Robert Bower ’71 & Martha Stewart Bower ’71 (2001)
Keith Swanson ’54 (1988) Leon Langlitz ’80 (2002)
Alice Judson Fisher ’27 (1989) Bob MacKenzie ’70 (2002)
Richard Barker ’43 & Catherine Wilson Barker ’43 (1989) Mary Lou Ogan Rose ’51 (2003)
Phyllis Williams Pemble ’38 (1990) Dick Stoffer ’77 (2003)
Vernon Pooley ’50 & Jane Johnson Pooley ’52 (1990) Karen Tannatt Lafferty ’69 (2004)
James Oplt ’72 (1991) Timothy “Sam” Carrell ’83 (2004)
Diane Kurtzhalts Powell ’68 (1991) Richard White ’82 (2005)
Ernest Swanson ’29 (1992) Robert Kresse ’82 (2006)
Frieda Axthelm Yakish ’42 (1992) Joe Blake ’71 & Chris Schulte Blake ’71 (2006)
Gerald “Skip” Farley ’53 (1993) Darrell Goodhue ’62 (2008)
M. N. Hoffman Viner ’46 (1995) Debra Moore ’81 (2009)
Doug Barakat ’68 & Mary Eckhoff Barakat ’69 (1994) Terry Lillis ’77 (2010)
Boyd White ’37 & Lola Coppock White ’39 (1994) Cole Zimmerman ’73 (2011)
Linda Vedane ’68 (1995) Rich Willis ’74 (2013)
Charles Kerr ’53 & Roberta Starry Kerr ’50 (1996)
Wendell Tutt ’28 (1996)
Janis Miller Collins ’70 (1997)
Wendy Tutt Fenster ’61 (1997)
Max Collins, Sr. ’47 (1998)
Keith Dunbar ’69 (1999)
Joseph Jiovenetta ’81 (1999)
Ruth Greenwalt Parsons ’35 (2000)
Recent (Young) Alumni Loyalty Award  
James Spooner ’82 (1987) Scott Sams ’94 (2001)  
Julie Allen ’83 (1988) Eric Bennett ’95 (2002)
John Hines ’80 (1990) Martin Smith ’96 (2006)
William Graff, Jr. ’84 (1991)        Evan Schaefer ’07 (2008)
Margie Krumme ’85 (1993) Dan Saar ’05 (2009)
Jeffrey Wilson ’90 (1994)    Jake Abel ’04 (2010)
Wendy Foughty ’88 (1995)    Nate Boulton ’02 (2011)
Joe Heller ’91 & Christy Christenson Heller ’91 (1996) Ryan Hildreth ’05 (2012)
Lynn Shull Marasco ’89 (1997)   Amy Templeton ’06 (2013)
Kamie Downing Haynes ’92 (1998)
Tristan Grover ’93 (2000)
Humanitarian Service Award  
Richard Grant ’48 (1987) Virginia McCrory Hester ’52 (2004)
Gene Carter ’43 (1988) Percy Baker ’72 (2005)
Carol Worlan Young ’72 (1990) Dr. Keith Swanson ’54 (2006)
B. Wayne Kong ’67 (1990) Carrie Miller Hall ’58 (2006)
M. Elizabeth Budd Korte ’55 (1992) Dr. Hal ‘57 and Greta Stuart Bryan ‘57 (2007)
Brian Thomas ’79 (1992)      Robert Crandall ‘67 (2007)
Jean Caughey Billingham ’67 (1993) Cecil Abarr ’51 (2008)
Lynn Thomas ’77 (1994) Dorothy Hodges Kennett ’59 (2009)
Emma Jean Preston Williams ’43 (1994) Timothy “Sam” Carrell ’83 (2010)
Sandy Hom ’71 (1995) Dr. Anne Chipperfield ’70 (2010)
Kayla McClurg ’76 (1995) Dr. Robert Larsen ’56 (2012)
Christian Coon ’90 (1996)       Steve Ellens ’96 (2013)
Jerri Spalding Fredin ’46 (1997)
Richard Barker ’43 (1998)
Clark Jensen ’73 (1998)
Gerald Berry ’67 (1999)
Drake Zimmerman ’75 (1999)
Jean Niles McGill Farnham ’42 (2000)
James Poulsen ’54 (2001)
Leroy Moore ’49 (2002)
Everett Laning ’53 & Ruth Woolson Laning ’53 (2003)
Leslie Carter ’70 (2004)