facebook icon twitter icon youtube icon

Honors Convocation 2020

Honors Convocation 2020

The annual Honors Convocation Ceremony at Simpson College provides an opportunity for the college to publicly recognize and commend its undergraduate and graduates students who have earned distinguished academic records or have excelled as leaders in the community.

Because the 2020 Honors Convocation ceremony was canceled due to concerns surrounding COVID-19, this year's winners are being recognized online. Scroll through the winners below and click the award for a complete description of the honor and video recognition.

Convocation 2020 Downloadable Program

Jump to Section

Division of Visual and Performing Arts

Noelie Boardman

Alpha Psi Omega Junior Award
Noelie Boardman

Dallas Williams

Outstanding Senior in Theatre Arts
Dallas Williams

Madison Hance

Outstanding Senior in Art
Madison Hance

Graham Brooks

Frank Barrows Award
Graham Brooks

Danielle Johnson

Frank Barrows Award
Danielle Johnson

Jacob Lay

Frank Barrows Award
Jacob Lay

Kole Hicock

Sven and Mildred Lekberg Music Award
Kole Hicock

Lindsay Richter

Sven and Mildred Lekberg Music Award
Lindsay Richter

 

 

Division of Social Science

Erin Magoffie

Outstanding Senior in Political Science
Erin Magoffie

Lucas Ingle

Carl Halgren Certificate of Excellence
in Psychology

Lucas Ingle

Liz Hollinger

Everett Laning Award in Sociology
Liz Hollinger

Joe Weppler

Outstanding Senior in Criminal Justice
Joe Weppler

Juan Gomez

Outstanding Senior in Human Services
Juan Gomez

Dani Hester

Fred Jones Outstanding Master of Arts
in Criminal Justice Graduate Award

Dani Hester

 

Division of Natural Science

Allyson Rose

L. Mildred Wilson Science Award
Allyson Rose

Sara Lawson

Jordan Science Achievement Award
Sara Lawson

Alex Austin

Outstanding Senior in Chemistry,
Biochemistry or Forensics

Alex Austin

Maya Gault

Outstanding Student in
General Chemistry

Maya Gault

Kayley Thomas

Outstanding Student in
General Chemistry

Kayley Thomas

Jacob Austin

Outstanding Senior in Physics
Jacob Austin

Matt Turnley

Margaret L. Watson Award
in Biology

Matt Turnley

Allyson Rose

Margaret L. Watson Award
in Biology

Allyson Rose

Molly Fisher

Outstanding Senior in
Environmental Science

Molly Fisher

Matt Turnley

Outstanding Senior in
Environmental Science

Matt Turnley

Maggie Flowers

Hiram Doty Research Award
Maggie Flowers

Eliza Frentress

Outstanding Freshman in Biology
Eliza Frentress

Payton McBurney

Outstanding Senior in
Computer Science

Payton McBurney

Brett Dewerff

Outstanding Senior in
Computer Information Systems

Brett Dewerff

Addie Brewer

Outstanding Senior in
Management Information Systems

Addie Brewer

Hannah Matt

Outstanding Senior in
Interactive Media

Hannah Matt

Jacob Austin

Outstanding Senior in Mathematics
Jacob Austin

Graham Brooks

Outstanding Senior in Mathematics
Graham Brooks

Sara Lawson

Outstanding Senior in Mathematics
Sara Lawson

Jake Stoulil

Outstanding Senior in
Actuarial Science

Jake Stoulil

Eliza Frentress

Outstanding Senior in Data Science
Ben Christensen

Doft Science Honor Awards
Multiple Honorees

   

 

Division of Humanities

Paige Bendt-Wake

Norman Thomas Outstanding
Senior in Philosophy

Paige Bendt-Wake

Erin Magoffie

Outstanding Senior in Humanities
Erin Magoffie

Ava Shannon

Leopold Award in History
Ava Shannon

Noah Trujillo

Leopold Award in History
Noah Trujillo

Levi Lefebure

Joe Walt Senior History Award
Levi Lefebure

Abby Schulte

Joe Walt Senior History Award
Abby Schulte

Rachel Shapiro

Outstanding Senior in English
Rachel Shapiro

Taylor Hoffman

Clerk's Award
Taylor Hoffman

Sara Lawson

Outstanding Student in World
Language & Culture Studies

Sara Lawson

Erin Magoffie

Outstanding Student in World
Language & Culture Studies

Erin Magoffie

   

 

Division of Education, Sport and Health Sciences

Gable Johnson

Outstanding Senior in
Sports Administration

Gable Johnson

Caleb Striegel

Outstanding Senior in
Sports Administration

Caleb Striegel

Reagan Bradshaw

Outstanding Senior in Sport Science
Reagan Bradshaw

Hannah Gordon

Outstanding Senior in Sport Science
Hannah Gordon

Aimee Shrock

Outstanding Senior in Sport Science
Aimee Shrock

Tayor Sudmann

Dick Starr Award
Taylor Sudmann

Allyson Simpson

Leadership in Education
Allyson Simpson

Kelly Schwartz

Outstanding Senior in
Elementary Education

Kelly Schwartz

Morgan King

Outstanding Senior in
Secondary Education

Morgan King

Conor Riordan

Outstanding Senior in
Secondary Education

Conor Riordan

Demirae Dunn

Outstanding Graduate Student in
Secondary Education

Demirae Dunn

Abby Rose

Dr. Donna J. Helble Award Winner
for Outstanding Junior
in Elementary Education

Abby Rose

 

Division of Business Administration and Multimedia Communication

Baillee Furst

Outstanding Senior in
Marketing Communication

Baillee Furst

Gunnar Davis

Outstanding Senior in
Multimedia Journalism

Gunnar Davis

Tanner Krueger

Outstanding Senior in
Sports Communication

Tanner Krueger

Ariana Medici

Outstanding Senior in Management
Ariana Medici

Reza Mohammadi

R.J. Samson CEO Award
Reza Mohammadi

Mac Nierling

Lisle C. Wilson Outstanding Junior
Mac Nierling

Allyson Simpson

Feyerharm Award for
Outstanding Junior

Brynna Bowman

Connor Robson

Heckert Award for Outstanding
Senior in Economics

Connor Robson

Chris Bowles

Financial Executives
International Award

Christopher Bowles

Trevor Fuccio

Financial Executives
International Award

Trevor Fuccio

Kylie Burmeister

Institute of Management
Accountants Award

Kylie Burmeister

Nick Janssen

Iowa Society of Certified Public
Accountants Award

Nick Janssen

Audrey Klein

Outstanding Senior in
Health Services Leadership

Audrey Klein

   

 

General Recognition

Amanda Stadtlander

Volunteer of the Year Award
Amanda Stadtlander

Colbee Cunningham

ODK Emerging Leader Award
Colbee Cunningham

Conor Riordan

E.G. Booth Award
Conor Riordan

Katrina Hartman

Alpha Lambda Delta Soceity
Maria Leonard Book Award

Katrina Hartman

Erin Magoffie

Alpha Lambda Delta Soceity
Maria Leonard Book Award

Erin Magoffie

Miriam McDonough

Women's and Gender Studies
Program Scholarship Award

Miriam McDonough

Cheyenne Vanlandingham

Women's and Gender Studies
Program Activism Award

Cheyenne Vanlandingham

Conor Riordan

Barborka Award
Conor Riordan

Karrecia Crawley

President's Award in
Human Relations

Karrecia Crawley

Epsilon Sigma Honor Society
Multiple Members

Carver Bridge to STEM Success Fellows
Multiple Members
 

 

Honorary and Professional Societies

Ethan Madden

Dr. Joe K. Moody Research Award
Ethan Madden

Manoj Rai

Dr. Alan and Karen Orr
Biology Research Scholar

Manoj Rai

Amanda Stadtlander

Dr. Dean and Sandra Blinn
Research Scholarship

Amanda Stadtlander

Alpha Psi Omega
Theatre Honor Society

Multiple Members

Alpha Sigma Lambda
National Adult Student Honor Society

Multiple Members

Beta Beta Beta
National Honorary Biology Society
Multiple Members

Phi Alpha Theta
National History Honor Society

Multiple Members

Pi Sigma Alpha
Political Science Honor Society

Multiple Members

Sigma Pi Sigma
Physics Honor Society

Multiple Members

Sigma Tau Delta
International English Honor Society

Multiple Members

Beta Beta Beta
National Biological Honor Society

Multiple Members